Hidayet Kadiroğlu 50 Ülkeden 150 İŞ Ortağını 2023 İçin İstanbul’a Getirdi

Hidayet Kadiroğlu

2023 yılı hedefi olan 1 milyar dolar ihracat hedefine yürüyüşünü kararlılıkla sürdüren Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 50 ülkeden 150 iş ortağını İstanbul’da getirdi ve “Türkiye’de üretim devam ediyor” mesajı verdi. Geçen 5 yılda sektörün Global Top 100 listesinde 34 basamak yükseldiklerini hatırlatan Hidayet Kadiroğlu, “Birlikte Zirveye” temalı iş ortakları toplantısında, “Önümüzdeki 7 yıldaki hedefimiz 46 basamak daha çıkarak sektörün Global Top 100 listesinde ilk 20’sine girmek” diye konuştu.


 

Hidayet Kadiroğlu

Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, hain darbe girişimden sonra Türkiye’nin ihracat pazarlarında oluşan endişe ve çekinceleri gidermeye yönelik önemli bir adım attı ve 50 ülkeden 150  iş ortağını İstanbul’a getirdi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen iş ortaklarını “Birlikte Zirveye” temasıyla İstanbul Sheraton Hotel’de toplayan Hidayet Kadiroğlu, “Türkiye’de üretim aksamaksızın sürüyor. 2023 yılı hedefimiz olan 1 milyar dolar ihracat cirosuna yürüyüşümüz kararlılıkla sürüyor” mesajı verdi.

YENİ HEDEF İLK 20…

İstanbul, Sakarya, Eskişehir ve Manisa’daki 9 fabrikada üretimlerin aksamaksızın devam ettiğini ve kesintisiz tedariğin sürdüğünü vurgulayan Hidayet Kadiroğlu, şöyle devam etti: “Hatırlayacağınız üzere ‘2023:1 milyar dolar ciro’ yolculuğuna 2010’larda başlamıştık… Ardından 2012’de Global Top 100 listesine girdik… Geçen süre zarfında da 34 basamak çıktık ve 66. sıraya yükseldik. Yolculuğun başlangıcındaki ciro hedefimiz olan 1 milyar dolara ulaştığımızda Global Top 100’ün ilk 20’sine girmiş olacağız. Dolayısıyla daha çıkılacak 46 basamağımız var. Geçen 5-6 yılda 34 basamak çıkan bizler, 7-8 yılda 46 basamak daha çıkacak altyapıya ve stratejik plana sahibiz, bunu birlikte başaracağız.”

KÖPRÜ TURİZMİYLE TİCARİ DİPLOMASİ

Yarım gün süren toplantı sırasında yabancı iş ortaklarının özellikle OHAL’in üretim ve sevkiyat taahhütlerine yansımasını sorguladığını anlatan Hidayet Kadiroğlu, “Doğal olarak onlar da kendi müşterilerine taahhütlerini yerine getirme gayretindeler. OHAL’in devletin işleyişini hızlandırmaya yönelik olduğunu anlatınca rahatladılar” diye konuştu. Yaşanan sıkıntılı ortama rağmen Türkiye’nin Yavuz Selim Sultan Köprüsü gibi iddialı açılışlar yapmasının bütün dünyayı etkilediğini hatırlatan Kadiroğlu, şöyle devam etti: “Bazı müşterilerimiz köprüden geçme deneyimi yaşamak istedi, bunu sağladık. Bu konudaki istekler çoğalınca toplantı sonrası hep birlikte gemiyle boğaz turu düzenledik, köprü turizmiyle ticari diplomasi yaptık.”

Temeli 1952’de Zeytinburnu’nda küçük bir şekerci dükkanıyla atılan Elvan; günümüzde bir şirketler grubuna dönüşmüş durumda. Elvan Grubu’nun ihracat şirketi Intersweet, 2014 ve 2015’teki performansıyla sektöründe ihracat şampiyonu oldu, İstanbul İhracatçılar Birliği (İİB) tarafından ödüllendirildi. Türkiye’de İstanbul, Sakarya, Eskişehir ve Manisa’daki 8 fabrikada üretim yapan Elvan, Mısır’da da tesis kurdu, Hindistan yatırımına ise devam ediyor. Elvan, hızlı büyüyen ve stratejik açıdan önemli olan ülkelerde ülke ofisi açıyor. Haziran 2016 itibariyle 5 ülkede müdürlük açılmış durumda: Romanya, Irak, Mısır,  Güney Afrika ve Suudi Arabistan…

Özetle Elvan Grubu İlkleri:

  • Sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi’ni İstanbul’a kurdu (2012).
  • Sektöründe en çok TEYDEP projesi yapan şirket oldu (20 proje).
  • Elvan Zeka Kulübü’nü kurdu, zeka konusunda sosyal sorumluluk çalışması yapan ilk şirket oldu, Afrika’da ilk zeka atölyesini açtı (2013).
  • Tek hat üzerine dünyadaki en büyük kruvasan tesisini Eskişehir’e kurdu (2014).
  • Türkiye’de ambalajlı ilk waffle tesisini Sakarya’ya kurdu (2015).
  • Türkiye’deki ilk Fondante üretim tesisini Sakarya’ya kurdu (2015).
  • Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sektörünün Ar-Ge Lideri seçildi (2015).
  • Mustafa Kadiroğlu Çocuk İnovasyon Ödülü ile Türkiye’de ilk kez çocuk inovasyonu ödülü verdi (2016)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.