Afrika’da bir başarı hikayesi

Tarih 28 Şubat 2016…

Yer İstanbul Atatürk Havalimanı…

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat – 3 Mart 2016 tarihleri arasında Batı Afrika’ya gerçekleştireceği gezi öncesi basın toplantısı yapıyor. Fildişi Sahili, Gana, Nijerya ve Gine’yi kapsayacak geziye medya mensuplarının ve kalabalık bir işadamı heyetinin de katılacağını anlatıyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) davetiyle geziye katılan yaklaşık 200 işadamından bir çoğu ise ilk defa Afrika’ya gidecek olmanın heyecanını yaşıyor. Neyle karşılaşacakları ve neler yaşayacakları konusunda endişeli bir merak içindeler… Aşılarını falan olmuşlar, fakat yine de dünyanın ikinci büyük kıtasına ilk defa gidiyor olmanın bilinmezliği içindeler…

Tecrübe konuşuyor

Neyse ki Afrika konusunda tecrübeli olanlar devreye giriyor. 2000’li yıllarda Afrika’ya giden Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, etrafındakilere Afrika deneyimlerini anlatıyor, onları tecrübeye dayalı bilgiyle sakinleştiriyor. Elvan Grubu olarak Kadim Kıta’ya yaklaşık 50 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını ve bir çok kategoride marka olarak arandıklarını anlatan Hidayet Kadiroğlu’nu ilgiyle dinleyenler yine de ‘Nasıl yani?’ demekten kendini alamıyor gözüküyordu. Çünkü rakamlar çarpıcı: Afrika’nın 45 ülkesinde yerleşik bayisi bulunan Elvan Grubu’nun Afrika’daki yıllık ortalama büyümesi yüzde 30’lar seviyesinde… Cap Verde gibi adı ilk kez duyulan ülkelere bile ihracat yapan Elvan Grubu’nun 2023 Afrika ihracat hedefi 300 milyon dolar… Genç işadamı Ali Sabancı ise sorularla konuyu daha açıyordu. Uçakta da devam eden Afrika sohbeti, ilk durak Fildişi Sahili’nde görsel hale geldi. Afrika sokaklarında ve market raflarında görülenler ‘Helal olsun’ dedirtti. Özellikle Batı Afrika’nın fenomen şeker markası Dr. Milk her yerde dikkatleri çekti.

 

Yatırım da var sosyal sorumluluk da…

Elvan Grubu Afrika’da sadece ticaretiyle değil, yatırım ve sosyal sorumluluklarıyla da var ve bu konuda bir başarı hikayesine sahip… Afrika’daki ilk tesisini Mısır’a kuran Elvan Grubu’nun Güney Afrika Cumhuriyeti’nde de Ülke Yöneticiliği bulunuyor. Sosyal sorumluluk alanı olarak zeka ve gelişimi üzerine çalışmalar yapan ve Elvan Zeka Kulubü’nü kuran Elvan Grubu, ilk zeka atölyesini Kamerun’da açtı. Nijer’de de akıl oyunu tangram turnuvası gerçekleştiren Elvan, ilk Çocuk İnovasyon Ödülü’nü de Afrikalılara verdi. Elvan Grubu’nun kurucusu Mustafa Kadiroğlu adına düzenlenen Mustafa Kadiroğlu Çocuk İnovasyon Ödülü’nü, inovasyon şiiri ve akıl küpü gösterisiyle ‘Herkes inovasyon yapabilir’ mesajı veren 8 yaşındaki Etiyopyalı Muhammed ve kardeşi Abdullah aldı. Etiyopyalı kardeşler, 10 bin TL’lik ödülle 4 yıldır gidemedikleri Etiyopya’daki ailelerini ziyarete gittiler. Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, Mustafa Kadiroğlu Çocuk İnovasyon Ödülü’nü Etiyopyalı kardeşlere verme gerekçelerini şöyle açıkladı: “Asıl ödüller 2017’de olacak ve sonra geleneksel hale gelecek. Bu yılki sadece bir duyuru ve anons niteliği taşıyor. Öte yandan bu çocuklar 3 dil biliyorlar. Muhammed’in ‘Herkes inovasyon yapabilir’ mesajı da çok önemliydi. Biz bu süreçle inovasyonun çocukluğuna iniyoruz. Çocukken inovasyon kavramıyla tanışan bireylerle daha inovatif bir toplum ve ekonomi inşaa edebileceğimize inanıyoruz.”

 

Cumhurbaşkanının Batı Afrika gezisi kapsamında Fildişi Sahili’nde çarşı-pazara çıkan işadamlarına rehberlik eden Elvan Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, yol arkadaşlarını Dr. Milk lezzetiyle tanıştırdı. İstanbul’da üretilen Dr. Milk lezzetiyle Afrika’da tanışma fırsatı bulan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Elvan’ı tebrik etti.
Toptancı çarşısında Ganalı hamallar, Batı Afrika’da fenomen şeker markası Dr. Milk sevkiyatı yapıyor.